Tomasz Nowak - ZnanyLekarz.pl
MyPet w dobrych rękach
MyPet w zdrowiu i chorobie
Jeśli potrzebna jest pomoc MyPet
W trosce o dobre życie MyPet
Pets

Dane adresowe

Praktyka Weterynaryjna MY PET
os. 1000-lecia 30, 61-255 Poznań
tel. 61 8701107


Godziny otwarcia: Godziny otwarcia

Jak dbać o czworonoga zimą

Ze względu na warunki pogodowe zima to okres szczególnej opieki i pielęgnacji naszych podopiecznych.

Chrońmy łapki i opuszki pupila przed mrozem, solą i piaskiem, smarując je przed każdym spacerem warstwą wazeliny lub specjalnie do tego przeznaczoną maścią. Niektóre z naszych czworonogów, mogą potrzebować większej ochrony, jak na przykład specjalnego psiego obuwia. Gdy już się przyzwyczają do ich noszenia, zimowe spacery będą dla nich samą przyjemnością.

Większość psiaków uwielbia zabawę i tarzanie w śniegu. Traktują także śnieg jako spacerową przekąskę, co niestety prowadzić może do infekcji gardła i krtani, a w konsekwencji, trudniejsze do wyleczenia zapalenia dolnych dróg oddechowych. Zabierzmy ze sobą ulubioną zabawkę pupila, by móc odwrócić jego uwagę od zimowego przysmaku, jakim jest śnieg i zmrożone patyki.

Gdy nasz czworonożny przyjaciel ma krótką sierść i jest podatny na infekcje dróg moczowych, uszyjmy lub kupmy dla niego specjalny kubraczek, który ochroni go przed niskimi temperaturami i padającym śniegiem. Niewskazane jest również zakładanie metalowych łańcuszków dławików, kolczatek czy metalowych kagańców, które mogą przyczyniać się do powstawania odmrożeń pyska, języka i kanceracji skóry szyi. Po spacerze pamiętajmy, by dokładnie wytrzeć łapki i odkleić grudki lodu, które przyczepiają się do sierści między opuszkami.

Do diety pupila dołączmy preparaty zwiększające odporność, które pomogą organizmowi bronić się przed czyhającymi o tej porze infekcjami (zapytaj o nie swojego lekarza weterynarii) oraz u zwierząt dłużej przebywających na mrozie większą porcję jedzenia lub bardziej kaloryczną karmę. Psom stróżującym, które mieszkają w kojcach trzeba w tym czasie uszczelnić i ocieplić budę.

Koty, lubią spędzać zimowe dni na parapecie, drzemiąc lub obserwując świat za oknem. Gdy jednak przez szczeliny przedostaje się wiatr, a parapet jest zimny, nasz pupil narażony jest na schorzenia dróg moczowych i układu oddechowego. Zadbajmy by szpary w oknach były zabezpieczone, a na ulubionym miejscu leżał ciepły kocyk.

Nie zapominajmy też o zwierzętach bezdomnych i ptakach, zadbajmy by podczas tego  najtrudniejszego dla nich okresu nie towarzyszył im jedynie głód, chłód i choroba.

Zima to także czas Świąt. Świecące, szeleszczące ozdoby choinkowe, lameta – „włosy anielskie”, czy wstążki na prezentach, to atrakcyjne zabawki dla kotów i psów. Ich połknięcie jednak, może zakończyć się interwencją lekarza weterynarii (nawet chirurgiczną). Zadbajmy, by w zasięgu wzroku pupila pojawiła się jego ulubiona zabawka i odwróćmy jego uwagę od choinkowych błyskotek.

Również świąteczne smakołyki, mogą kusić naszych podopiecznych atrakcyjnymi zapachami. Pamiętajmy, że potrawy z naszego stołu, spożyte z takim apetytem przez psa czy kota, mogą być przyczyną niestrawności lub zatruć pokarmowych niebezpiecznych dla jego zdrowia (uwaga na rybie ości).

Na czas świątecznej krzątaniny i sylwestrowych wystrzałów, pamiętajmy o wcześniejszym zakupie preparatów, które pozwolą wyciszyć naszego czworonożnego przyjaciela i zapewnią mu spokojne Święta i bezstresowe wejście w Nowy Rok (patrz następny artykuł).

Podaj wiek swojego zwierzaka, a dowiesz się ile miałby on lat gdyby był człowiekiem.

Oblicz

Rezerwacja wizyt on-line

Umów się na wizytę

Skierowanie na badanie

Pobierz formularz

Zagraj w nasze gry