Tomasz Nowak - ZnanyLekarz.pl
MyPet w dobrych rękach
MyPet w zdrowiu i chorobie
Jeśli potrzebna jest pomoc MyPet
W trosce o dobre życie MyPet
Pets

Dane adresowe

Praktyka Weterynaryjna MY PET
os. 1000-lecia 30, 61-255 Poznań
tel. 61 8701107


Godziny otwarcia: Godziny otwarcia

Parajumpers sale www.airbrushhenk.nl Parajumpers sale http://www.unifem.ch canada goose sale Canada Goose jas http://www.canadagooseoutlets.be https://www.gasinc.nl

Opieka nad kotem seniorem

Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy należy zacząć traktować kota jak seniora, gdyż zmiany związane ze starzeniem się nie pojawiają się gwałtownie, lecz powoli i stopniowo, co sprawia, że trudno je w porę zauważyć i odpowiednio zinterpretować. Jeśli chcemy, aby nasi podopieczni tak długo, jak to tylko możliwe, zachowali zdrowie, sprawność oraz dobre samopoczucie, powinniśmy im w tym pomóc i zapewnić im jak najlepszą opiekę w jesieni życia.

Na co powinien zwracać szczególną uwagę właściciel posiadający w domu kota seniora?

Mieszkając pod jednym dachem z kotem jesteśmy świadkami procesu, jak z małego, kociaka, wyrasta duży, często posiadający indywidualne nawyki starszy kot. Zdecydowanie trudniej uchwycić tę zmianę u kotów zaadoptowanych, w przypadku których znamy jedynie wiek przybliżony. Jesień życia u kotów domowych zaczyna się po 7-roku życia, a o kocie seniorze mówimy, gdy ukończy on 10 lat. W tym wieku koty zwykle cieszą się dobrym zdrowiem i świetną kondycją, ale by tak właśnie było zarówno właściciele, jak i lekarze weterynarii powinni swoim starszym podopiecznym przyglądać się szczególnie uważnie. Zmiany związane ze starzeniem się nie pojawiają się gwałtownie, lecz powoli i stopniowo, co sprawia, że trudno je w porę zauważyć i odpowiednio zinterpretować. Zwracamy zatem uwagę na ogólne zachowanie i wygląd kota, a objawy które nas powinny zaniepokoić to:
  • spadek aktywności, potrzeba częstszego i dłuższego snu oraz mniejsze zainteresowanie zabawą, a u kotów wychodzących niechęć do opuszczania domu;
  • trudności z poruszaniem się, sztywny chód i unikanie wskakiwania na wyższe powierzchnie;
  • nadmierna toaleta, częste psychogenne mycie boków oraz podbrzusza lub lizanie bolesnych i wrażliwych stawów a także kości;
  • zmniejszenie i zwiotczenie masy mięśniowej oraz wyraźna nadwaga bądź niedowaga zwierzęcia;
  • matowienie i wypadanie sierści;
  • zwiększone bądź zmniejszone pragnienie;
  • częste biegunki lub zaparcia oraz wymioty;
  • niechęć do pobierania karmy, zmiany w uzębieniu oraz przykry zapach z pyska;
  • zmiana zachowania, rezygnacja z dotychczasowych nawyków lub nowe, nawet uciążliwe reakcje (np. załatwianie się poza kuwetą), wokalizacja itp.;
  • szybkie męczenie się i duszności lub kaszel.

Na jakie choroby narażone są starsze koty?

Te wszystkie wyżej wymienione zmiany często towarzyszą kotu seniorowi i nasilają się wraz z upływem czasu oraz brakiem reakcji właściciela. Niektóre z nich mogą być symptomem poważnej choroby, więc absolutnie nie można ich zlekceważyć. Większość zaburzeń, odpowiednio wcześnie skonsultowanych z lekarzem weterynarii, udaje się, przez właściwe postępowanie dietetyczno-lecznicze, ograniczyć bądź całkowicie wyeliminować.

Na czym polega profilaktyczna opieka weterynaryjna kota seniora?

Do działań profilaktycznych należy odpowiednie żywienie, program kontroli masy ciała, okresowe szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym oraz zapobieganie endo- i ektopasożytom. Bardzo ważne są regularne wizyty w gabinecie lekarskim (minimum dwa razy w roku), gdzie po dokładnym wywiadzie i szczegółowym badaniu klinicznym lekarz weterynarii zasugeruje dodatkowe badania determinujące postępowanie prewencyjno-lecznicze. Warto pamiętać także o wszelkich zabiegach pielęgnacyjnych, jak np. toaleta oczu, uszu i zębów, przycinanie pazurów, a kotów otyłych i długowłosych bardzo istotna higiena okolicy podogonowej. Na pewno nie zaszkodzą także działania stymulujące układ odpornościowy. Najważniejsze rolę spełnia edukacja właściciela kota przez lekarza, jakimi możliwościami profilaktyczno-diagnostycznymi dysponuje obecnie medycyna weterynaryjna oraz oczywiście kompetencje i rozsądek przy wyborze tych metod, by jak najwięcej skorzystał z tego nasz podopieczny.

Czy starsze koty bardziej narażone są na otyłość?

Z otyłością u kota mamy do czynienia wówczas, kiedy jego sylwetka jest wyraźnie kulista, żebra niewyczuwalne i pojawia się obfity fałd tłuszczowy podbrzusza. Taki kot z reguły rzadziej i wolniej się porusza, szybko się męczy i często ma przyspieszony, skrócony oddech. Nadwadze u starszych kotów znacznie sprzyjają: spowalniający z wiekiem i po zabiegach sterylizacji oraz kastracji metabolizm; błędy żywieniowe (karmienie nieodpowiednio zbilansowaną pod względem kalorycznym karmą lub nieprzestrzeganie właściwych dawek pokarmowych); mała aktywność ruchowa wynikająca z choroby lub nudów a także nieprawidłowa gospodarka hormonalna. Koty z nadwagą są narażone na wiele chorób, więc nie bagatelizujmy zasad prawidłowego żywienia oraz potrzeby prowokowania do ruchu i zabawy, często opornego w tym względzie, pupila. Prawidłowa waga kota różni się zależnie od rasy np.: sfinks 3-4 kg, europejski 4-5 kg, brytyjski 5-6 kg, norweski leśny 8-12kg i Maine Coon do 14kg.

Jak wygląda dieta kota seniora i co powinna zawierać?

Prawidłowa dieta kota seniora w porównaniu z jadłospisem kota dorosłego, powinna być rozpatrywana przez pryzmat trybu życia i schorzeń w podeszłym wieku. Musi być to karma łatwa do pobrania przez koty mające problemy z zębami i dziąsłami, o dużej atrakcyjności węchowo-smakowej, gdyż starsze koty bywają niejadkami oraz mają osłabiony węch i smak. Skład takiej diety powinien zakładać: znacznie mniejszą zawartość białka i kalorii, co zapobiega chorobom nerek i nadwadze; niższy bilans składników mineralnych, a szczególnie sodu i fosforu (ochrona serca i nerek); wyższą ilość włókna pokarmowego regulującego perystaltykę jelit oraz udział nienasyconych kwasów tłuszczowych, chondroityny i glukozaminy, które korzystnie wpływają na stawy, skórę a także pęcherz moczowy. Ważne są też substancje zwiększające diurezę, co zapobiega chorobom dróg moczowych i krążenia. W przypadku kota cierpiącego na schorzenia wątroby lub nerek czy cukrzycę, dieta powinna być zawsze dobierana indywidualnie do jego choroby. Nie zapominajmy również, by zapewnić kotu stały dostęp do świeżej wody.

 

Artykuł ukazał się na łamach czasopisma „Cztery Łapy”

Na pytania odpowiadał dr n. wet. Tomasz Nowak,
Spec. Rozrodu Zwierząt i Spec. Chorób Psów i Kotów

 

Podaj wiek swojego zwierzaka, a dowiesz się ile miałby on lat gdyby był człowiekiem.

Oblicz

Rezerwacja wizyt on-line

Umów się na wizytę

Skierowanie na badanie

Pobierz formularz

Zagraj w nasze gry