Tomasz Nowak - ZnanyLekarz.pl
MyPet w dobrych rękach
MyPet w zdrowiu i chorobie
Jeśli potrzebna jest pomoc MyPet
W trosce o dobre życie MyPet
Pets

Dane adresowe

Praktyka Weterynaryjna MY PET
os. 1000-lecia 30, 61-255 Poznań
tel. 61 8701107


Godziny otwarcia: Godziny otwarcia

Parajumpers sale www.airbrushhenk.nl Parajumpers sale http://www.unifem.ch canada goose sale Canada Goose jas http://www.canadagooseoutlets.be https://www.gasinc.nl

Wywiad z dr. Tomaszem Nowakiem – Gazeta Poznańska

On z niej wzroku nie spuszcza. Ona ma go w nosie. Kiedy ona może by i chciała, on właśnie wyjeżdża po zdobyciu kolejnego championatu. Okazuje się, że seksualne życie psów to tysiące problemów.

logo_nmI spadają na ludzkie głowy – hodowców i doktora Tomasza Nowaka. – To nie jest tak, że my tu kojarzymy czy parujemy wszystko i wszystkich – zastrzega sobie na początku rozmowy Tomasz Nowak, lekarz weterynarii po trzyletnich podyplomowych studiach specjalizacyjnych z zakresu rozrodu zwierząt (stypendia w Danii, Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii, Niemczech) i właściciel pierwszego w Polsce biura matrymonialnego dla czworonogów.

Lek na sukces

– Ta nazwa, biuro matrymonialne, zapożyczona ze świata ludzi chyba nie do końca oddaje istotę działalności – zastanawia się. Ale za to z problemami. Bo co z tego, że ktoś ma prześlicznie umaszczonego i zbudowanego buldoga czy mastiffa z odpowiednimi metrykami i ,,złotą przeszłością’’ na wybiegach, kiedy ten, delikatnie mówiąc, nie potrafi ,,skończyć dzieła’’ z suczką? Albo gdy ta zachodzi w ciążę, ale nie jest w stanie jej donosić? Wtedy właśnie pomaga ,,MyPet’’ i Tomasz Nowak.

– Trafiają do mnie zwierzęta trudne do pokrycia, takie, które mają problemy z donoszeniem ciąży, psy reproduktory, które nie mogą ,,załatwić sprawy’’ naturalnie. Przeprowadzamy badania ginekologiczne i andrologiczne. Korzystając z biotechnik rozrodu możemy inicjować, stymulować cykl płciowy u suk, wyznaczać najlepszy termin do krycia i dokonać inseminacji. Po zajściu suki w ciążę jest ona pod naszą opieką aż do porodu – naturalnego lub cesarskiego cięcia, co zdarzać się może na przykład u buldogów angielskich, mopsów, bassetów – wyjaśnia lekarz. – Potem dochodzi opieka nad szczeniętami.

Nie mogę uwierzyć, ale podobno normą wśród hodowców jest tworzenie tzw. babyalbumów rozpoczynających się od zdjęć usg z pierwszego okresu ciąży.

Rozród to nie wszystko

– Żadne z nich nie zasilają schronisk, bo jeszcze zanim się urodzą, są już zarezerwowane – wyjaśnia lekarz. – Więc gdyby sąsiadka chciała mieć takiego kotka, jak moja kocica, to mogę skorzystać z usług kliniki? – pytam naiwnie.

– Niestety, nie – Tomasz Nowak jest znanym propagatorem akcji uświadamiających negatywne skutki niekontrolowanego wzrostu populacji zwierząt. Umówiliśmy się w piątkowe przedpołudnie. Na godzinę przed rozpoczęciem pracy przez klinikę. Ma w tym dniu już za sobą wizytę w schronisku w Swarzędzu, a tam między innymi trzy sterylizacje suk i uśpienie ślepego kociego miotu. Kiedy skończy w ,,MyPet’’ przyjmować zwierzaki, jedzie do Szkoły dla Psów ABC na prelekcje o właściwym żywieniu, pielęgnacji i hodowli czworonożnych przyjaciół. Gdy rozmawiamy o działalności jego ,,biura matrymonialnego’’, wchodzi klientka – suka stafforda do sterylizacji. Jak tłumaczy T. Nowak, suka jest niehodowlana.

Po chwili wkracza kolejna suka – wilczarza irlandzkiego. Ta z kolei ma spotkać dzisiaj ojca swoich przyszłych dzieci. Niestety, ten się spóźnia.

– Jest największy w Polsce – zachwala kawalera lekarz.

Świeża krew

Ostatnio pomógł skontaktować ze sobą urokliwą suczkę shih-tzu z Poznania z psem z Pragi, ale importowanym aż z Kanady.

– Taka świeża krew jest potrzebna hodowlom – zapewnia. Do Belgii wysyła border collie, australian cattle dog, do Niemiec wilczarze, owczarki niemieckie, golden retrievery. – To pozwala na eliminowanie chorób dziedzicznych jak rozszczep podniebienia, wnętrostwo , dysplazja stawów, niepożądane umaszczenie, zaburzenia wzroku i słuchu – tłumaczy lekarz.

– A marzeniem moim jest stworzenie banku materiału genetycznego – wyjawia.

– A ile to wszystko kosztuje? – pytam.

– Nie więcej niż połowa ceny szczeniaka – wyjaśnia lekarz.

Skąd te kłopoty?

Psim parom na drodze do osiągnięcia celu, a więc zapłodnienia, mogą stać różne przeszkody. Niektóre psy mają tak obfitą sierść (bobtail, nowofundland, briard, york, shih-tzu), że uniemożliwia to penetrację. Niektóre, szczególnie te wielkie, w upały potrafią w pewnym momencie, zrezygnować z ,,miłości’’, bo czują się zmęczone. Dla innych, jak buldogi czy bassety, akt płciowy bywa nie lada wyczynem.

Opieka nad suczką

 1. określanie fazy cyklu płciowego
 2. inicjowanie cieczki
 3. wyznaczanie najlepszego terminu krycia (także stymulowanie farmakologiczne)
 4. badania ginekologiczne
  1. cytologia pochwy
  2. waginoskopia
  3. pomiar stężenia hormonów płciowych
  4. ultrasonografia

Opieka nad psem

 1. badanie makroskopowe ejakulatu (objętość, barwa, zanieczyszczenia)
 2. badanie mikroskopowe ejakulatu ( koncentracja plemników, rodzaj ich ruchu, morfologia)

Z naszych usług korzystają właściciele zwierząt z bogatym materiałem genetycznym.

Tomasz Nowak

lekarz weterynarii

Beata MARCIŃCZYK – Gazeta Poznańska

Wywiad ukazał się na łamach Gazety Poznańskiej.

Podaj wiek swojego zwierzaka, a dowiesz się ile miałby on lat gdyby był człowiekiem.

Oblicz

Rezerwacja wizyt on-line

Umów się na wizytę

Skierowanie na badanie

Pobierz formularz

Zagraj w nasze gry